Dnes je 21.01.2017,
sviatok má Vincent

Šport

Majstrovstvá Slovenska detských domovov vo futbale - Appelia Cup 2016

Appelia cup, ako jedinčená športová akcia, má svoju histróriu už od roku 2003 kedy zaznamenal veľký úspech. Každoročne sa tohto projektu zúčastňuje približne 500 detí z detských domov bez rodieľu pohlavia. Hlavným organizátorom je Fond podpory dobrej myšlienky, ktorý vznikol v rámci poradensko-vzdelávacej skupiny APPEL Group.
Prezidentom podujatia bol do roku 2016 pán Karol Polák, nezabudnuteľná osobnosť a legenda športového moderovania. V roku 2009 získal ocenenie Slovenskej humanitárnej rady za organizáciu tohto podujatia.
Záštitu nad projektom preberá Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Podpora zo strany štátu je dôležitá nie len pre organizátorov, ale aj pre detské domovy. Podujatie má každoročne veľkú podporu zo súkromného sektora, ktorá je nevyhnutná súčasť tejto futbalovej akcie. Celé podujatie je podporované nie len štátnou správou ale aj miestnou samosprávou, majiteľmi futbalových klubov, súkromnými spoločnosťami a pravdaže aj profesionálnymi rozhodcami. Neodmysliteľnou súčasťou projektu je Slovenský futbalový zväz, ktorý nie len že zaradil projekt Appelia cup medzi projekty programu Grassroots, ale aj poskytuje priestory Národných tréningových centier v Poprade a v Senci.

Finále futbalových zápasov sa  konalo 21.-22.júna 2016 v Štrbe. Záštitu nad finálovým turnajom prebral starosta obce Štrba Michal Sýkora.
Konečné poradie:

1. Výber Košického kraja
2. Výber Nitrianskeho kraja
3. Výber Trnavského kraja
4. Výber Prešovského kraja

Majáles Rallye Štrba 2016

Majáles Rallye Štrba sa zúčastnilo trinásť posádok z celého Slovenska. Posádky absolvovali zábavné prvky-slepá baba, skrutkovnica, hod krúžkami, hod granátom, hod tenisovou loptičkou na pyramídu, odhad výšky a vzdialenosti, po skončení orientačnej jazdy streľbu zo vzduchovky. Orientačná jazda v dľžke 80km viedla z Tatr.Štrby do Važca, Východnej a späť k penzionu Medvedica na Tatr.Štrbe-I.etapa, druhá etapa mala štart pri penzione Medvedica a viedla ulicami Tatr.Štrby, Štrby, Lučivnej a Svitu pod Skalkou s cieľom na Ulici SNP v Štrbe. Dve jazdy zručnosti posádky absolvovali na parkovisku za cintorínom v Štrbe. Po spočítaní výsledkov boli vyhlásení víťazi – kategoria A –Juraj Orlík-Magdaléna Orlíková z Prievidze, kategória C- Miroslav Molčan-Martin Molčan z Myjavy, kategória D – Vladimír Jankovič – Gabriel Kiss z Košíc, kategória E – Peter Rusiňak st. – Peter Rusiňak ml. z Popradu, kategória F – František Bielik – Maroš Bielik zo Spišskej Belej. Absolútnym víťazom sa stali Rusiňakovci z Popradu. Najrýchlejším vodičom v jazdách zručnosti bol Viktor Magdolen z Handlovej. Organizátori súťaže ďakujú všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom pomohli pri organizácii podujatia.

 

 

22.-26.6. 2015 týždeň športu na škole

- podtatranský florbalový turnaj žiakov I. stupňa
- florbalový turnaj žiakov II. stupňa
- beh olympijského dňa + sprievodné športové aktivity
- olympijské festivaly detí a mládeže – pre I. stupeň

 

Štafetový beh Dukla - Lidice

10. júna 2015 našou obcou prechádzal štafetový beh Dukla - B. Bystrica - Lezáky - Lidice 2015, ktorým sme si pripomenuli 70 rokov od konca 2.svetovej vojny, 71.výročie od SNP a 73 rokov od vypálenia obce Lidice.
V  našej obci štafetu privítala zástupkyňa starostu Ing. Dagmar Vincová a na štafetový kolík  priviazala stuhu vo farbách obce Štrba. Stuhu priviazal v našej obci aj tajomník oblastnej organizácie SZPB Ján Pavlovčin.
Prijatie účastníkov štafetového behu  bolo obohatené programom DFS Štrbianček.
Štafetu z našej obce vyprevadili žiaci ZŠ v Štrbe, ktorí odbehli s nimi po vstupnú tabuľu obce smerom na Šuňavu.

 

Slovenská hokejová reprezentácia v Štrbe

V rámci Olympijského hokejového leta 2013 odohrala slovenská hokejová reprezentácia so slovenskými futbalovými internacionálmi futbalový zápas na športovom štadióne ŠK Štrba

 

Appelia cup 2013

Na ihrisku FK Štrba vyvrcholila futbalová súťaž detí z detských domovov Appelia cup 2013. Do finále sa tento rok dostali zástupcovia trnavského, banskobystrického, prešovského a nitrianskeho kraja. Prezidentom súťaže je športová komentátorská legenda Karol Polák. Víťazom sa stali Detské domovy z prešovského kraja.

Pri otvorení 10. ročníka starosta obce Štrba Michal Sýkora odovzdal Karolovi Polákovi Ďakovný list za výrazný podiel na rozvoji športu a za dlhoročnú organizáciu finále futbalového turnaja detí z detských domovov v podtatranskej obci Štrba a zároveň na základe rozhodnutia obecného zastupiteľstva udelil komentátorskej legende Čestné občianstvo obce Štrba.

 

 

Skoky na lyžiach - 01/2011

V dňoch 8. a 9. 1. 2011 sa uskutočnil 39. ročník Tatranského pohára  pretekov  FIS Cup-u v skokoch na lyžiach HS - 100, ktoré zorganizovala SLA, Obec Štrba a Skokanský areál Štrbské Pleso s.r.o. Slovenský reprezentant v skokoch na lyžiach Tomáš Zmoray sa stal víťazom sobotňajšieho FIS Cupu. Na mostíku HS100 triumfoval so ziskom 234,5 bodu  a skokmi 92,5 , 90,5 a upevnil si tak vedenie v celkovom poradí seriálu. V nedeľu sa umiestnil na 6. mieste so skokmi 89,5m a 94,5m.

Organizáciu s meraním dĺžok a technickým zabezpečením zabezpečovali rozhodcovia ŠK Štrba.

Fotogaléria

 

Majster školy 2010

ZŠ Štrba, Rodičovské združenie pri ZŠ Štrba a ŠK Štrba zorganizovali v nedeľu 14. marca 2010 preteky Majster školy 2010 - beh na lyžiach, obrovský slalom žiakov  a  bežecké lyžovanie rodičov.

Fotogaléria

Fotogaléria 2

 

Biatlonista Pavol Hurajt vybojoval na ZOH bronz

Slovenský mužský biatlon vďaka Pavlovi Hurajtovi získal v nedeľu 21. februára svoju historicky prvú olympijskú medailu. Postaral sa o ňu v pretekoch na 15 km s hromadným štartom. V konkurencii 30 elitných pretekárov prišiel do cieľa na krásnom 3. mieste. Stopercentne zvládol streľbu, keď trafil všetkých 20 terčov na 4 položkách a do cieľa prišiel s odstupom 16,6 sek za víťazom. Pavol Hurajt získal aj ďalšie úspechy na ZOH, keď v šprinte na 7 km si vybojoval 7. miesto a vo vytrvalostných pretekoch na 20 km dosiahol 5. miesto, obsadil aj 16. priečku v stíhacích pretekoch na 12,5 km.

Foto      Foto2

 

Slovenský pohár

Športový klub Štrba usporiadal v dňoch 19. - 21. februára 2010 VI. kolo Slovenského pohára dospelých, juniorov a dorastu a V. kolo Slovenského pohára žiakov.

Foto1

Foto 2

 

 24. ročník 100 x 1000 metrov

Súčasť Dní behu pre všetkých.

Dospelým beh „chutil“

(Michal Šerfel)

           V nedeľu 20.septembra organizátorov štafety: ŠK v Štrbe, ZŠ v Štrbe a Klubu olympionikov Vysoké Tatry i všetkých účastníkov privítal nádherný, slnečný, skoro letný deň a i to prispelo k peknej atmosfére podujatia. Spoluorganizátorom bol aj Slovenský bežecký spolok v rámci DNÍ BEHU PRE VŠETKÝCH 2009, ktorého poslaním je tiež ako nášho podujatia, sprístupniť beh a ďalšie pohybové aktivity všetkým záujemcom, ako nenáročné a zdraviu prospešné využitie voľného času, prístupné od najmenších detí až po pokročilý vek. Tento ročník sa opäť uskutočnil v areáli ŠK, kde futbalový oddiel vytvoril všetkým účastníkom výborné podmienky a popri rozhodovaní si rozhodcovia Lyžiarskeho oddielu uvarili aj guláš. Už po druhýkrát sme mohli privítať aj deti a ich vychovávateľky z Detského domova v Liptovskom Hrádku. 25 deťom spolu s ich troma vychovávateľkami sa v Štrbe opäť páčilo. To, že podujatie naberá regionálny charakter potvrdili svojou účasťou aj deti z Važca a zo Šuňavy, takže v turnaji vo futbale sme mali 4 družstvá. Minuloročná novinka a to štafety rodín, kedy bežia spolu najmenej traja rodinní príslušníci aspoň dvoch generácií sa nám ujala a tohto roku to bolo sedem rodín, ich členovia si svorne spolu odbehli svoj úsek. Jednu rodinu utvoril aj Detský domov. Všetky deti mali možnosť zúčastniť sa drobných súťaží a povoziť sa na koníku. Na úvod podujatia tradične popriali deťom a dospelým pekné zážitky podpredsedníčka olympionikov pani Anna Pasiarová a prednostka obecného úradu pani Dagmara Vincová. Anna Pasiarová, Alžbeta Havrančíková, Ľubomíra Iľanovská a Jozef Kovařík bývalí účastníci OH, a potom aj bývalí úspešní lyžiari Július Lupták, Jaroslav Chalúpka, Janka Vrbenská spolu s úspešným reprezentantom v kik boxe Pavlom Garajom slávnostne odštartovali štafetu absolvovaním prvých úsekov. A podarilo sa naplniť aj počet účastníkov štafety z jej názvu, keď si svoje 3 kolá na asfaltovej dráhe odbehlo 133 bežcov, z toho 59 dospelých, čím sme vytvorili nový rekord a dospelým beh naozaj „chutil“. Ak si minulý rok odbehol úsek aj koník, tohto roku to bola Eliška, 2 ročná fenka amerického buldočeka, ktorá bola dovoleným dopingom jej majiteľa a potiahla ho až do cieľa.
Záver patril vyhodnoteniu futbalového turnaja, odovzdaniu cien prvým trom bežcom a bežkyniam v 4 kategóriách, najmladšiemu a najstaršiemu bežcovi. Ešte pred jeho začiatkom sme si všetci minútou ticha pripomenuli pamiatku bývalých obetavých a výborných rozhodcov Ota Špendela a Pavla Tomka.
Najrýchlejším bol opäť Michal Novotný, bežec na lyžiach z ŠKP Štrbské Pleso, reprezentant SR ktorý dosiahol čas 3 min.29 sekúnd a o 17 sekúnd zlepšil svoj minuloročný čas.
Ceny darovali, alebo prispeli na ne Olympijský klub Vysoké Tatry, Pozemkové spoločenstvo Urbár v Štrbe, Poľnohospodárske družstvo v Štrbe, Pekáreň Pod Brezou zo Štrby, Spoločnosť Tatrapak v Štrbe, Fabory Slovakia z Popradu a Slovenský bežecký spolok. Poďakovanie patrí aj rozhodcom ŠK v Štrbe, Obecnému úradu v Štrbe, Futbalovému oddielu ŠK v Štrbe, Jurajovi Mackovi za ozvučenie a vedeniu ŽŠ v Štrbe. No a na záver hlavne všetkým účastníkom, ktorí urobili niečo pre svoje zdravie a veríme, že strávili príjemné popoludnie so športom.
Tešíme sa už všetci na 25. jubilejný ročník.

Výsledky: Kategória do 10 rokov
1. Škvarenina Martin 5:00        1. Miháliková Dušana 5:53
2. Kaločan Tomáš 5:13           2. Kaločanová Renáta 6:55
3. Gavalier Rastislav 5:19       3. Kolodzejová Aneta 6:58

Kategória 11 – 15 rokov
1. Konig Nikolas 3:32                1. Glejdurová Klaudia 4:07
2. Kollár Tomáš 3:38                 2. Muchová Patrícia 4:59
3. Hudáč Ľubomír 3:48              3. Grunvaldská Lívia 5:12

Kategória 16 – 18 rokov
1. Michal Novotný 3:12              1. Frátriková Monika 4:33
2.Ilavský Matúš 3:19                  2. Gažová Daniela 7:51
3.Renko Ján 3:34

Dospelí
1. Grunvaldský Maroš 3:13       1. Škvareninová Monika 5:24
2. Penev Miroslav 3:17              2. Janáčková Zlatica 6:27
3. Ilavský Lukáš 3:18                 3. Janotková Zuzana 6:42

Najmladší účastník:  Juhas Matej 1 rok s dopomocou rodičov

Najstarší účastník: Lupták Július

 

Kynologické preteky

Kynologický klub Poprad v spolupráci s Obcou Štrba usporiadali v dňoch 12. - 14. júna 2009 na Športovom štadióne v Štrbe Majstrovstvá SR SÚCHNO a kvalifikačné preteky na MS FCI a WUSV, Majstrovstvá SR mládeže a Slovenský pohár vo výkone psov.

FOTO   

Venerovského memoriál - 2009

15. - 17. 3. 2009 sa na Štrbskom Plese konali Majstrovstvá lesníkov SR v lyžovaní - 45. ročník Venerovského memoriálu. Podujatie organizovali Štátne lesy Tatranského národného parku a Združenie lesníkov a ochrancov prírody Tatier pod záštitou ministra pôdohospodárstva SR  a predsedu Odborového zväzu pracovníkov drevárskeho, nábytkárskeho a papierenského priemyslu, lesného a vodného hospodárstva.

Foto

 

 

Majstrovstvá stredných škôl

Občianske združenie Vízia usporiadalo prvý ročník Majstrovstiev stredných škôl pod názvom sCOOL CUP.
10.-12.3.2009 naviazala na úspech letného sCOOL CUP-u 2008/2009, na ktorý sa prihlásilo 250 škôl s desaťtisíc účastníkmi a v lyžiarskom stredisku SKI centrum Jasná odštartovala zimnú časť slalomom na lyžiach a snowboarde. Súčasne v bežeckom areáli na Štrbskom Plese súťažili študenti v behu na lyžiach, v stredu 11.3. na 3km (dievčatá) a 5km trať(chlapci) voľným spôsobom. Vo štvrtok sa pretekári postavili na štart šprintov, kde si mohli zmerať sily v kvalifikácii na 1km trati (CH, D) a finálové šestnástky na 500m (D) a 1km (CH) voľnou technikou.
Podujatie obidva dni sprevádzalo sneženie.  S organizáciou bežeckej časti pomohli rozhodcovia z ŠK Štrba.

.

Foto

 

Tatranská lyžiarska liga

18. 2. 2009 konala sa na Štrbskom Plese súťaž v behu na lyžiach žiakov a žiačok základných a stredných škôl a športových klubov z miest a obcí Euroregiónu Tatry v rámci zimnej časti Tatranskej lyžiarskej ligy            Fotogaléria   

 

Hrdinovia tatranských majstrovstiev

  V športovom areáli FIS na Štrbskom Plese sa od 2. do 8. februára tohto roku uskutočnili Majstrovstvá sveta juniorov (MSJ) v skoku na lyžiach a v severskej kombinácii, pričom paralelne sa vo francúzskom stredisku Praz de Lys Sommand uskutočnila ich bežecká časť.Viac sa o MS-J dozviete TU

Biela stopa

Biela stopa predtým tiež Biela stopa SNP je najstaršie pravidelne organizované podujatie v behu na lyžiach na Slovensku. Biela Stopa Kremnica je členom združenia európskych diaľkových behov Euroleppet. 3 1. januára 2009 na 36. ročníku týchto pretekov zvíťazil na trati 37 km biatlonista Pavol Hurajt zo Štrby pred Ivanom Bátorym.

Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach  9.-11.1.2009, Štrbské Pleso

   Športový klub v Štrbe usporiadal na Štrbskom Plese v bežeckom areáli v dňoch 10.-11.1.2009 Majstrovstvá Slovenskej republiky v behu na lyžiach, ktoré boli zároveň nominačnými pretekmi na EYOF-2009, U-23, MS-J, SZU. Prvý deň sa súťažilo v kategóriách dorastu, juniorov, dospelých, veteránov a žiakov klasickým spôsobom. Spolu 174 pretekárov z toho 79 dospelých, 39 veteránov a 56 žiakov zo 17 klubov. 11.1.2009 boli na programe súťaže voľnou technikou v kategóriách dorastencov, juniorov a dospelých, spolu 72 pretekárov.

   Organizácia pretekov bola na vysokej úrovni a cieľom ŠK Štrba bolo dať takému podujatiu ako je M-SR vážnosť a dôstojnosť. M-SR boli slávnostne otvorené starostom obce Michalom Sýkorom v predvečer podujatia v sále Kultúrneho domu v Štrbe. Slávnostný sľub predniesli zástupcovia pretekárov a rozhodcov. Súčasťou programu bolo žrebovanie štartovných čísel kategórie staršieho dorastu - olympijských nádejí chlapcov a dievčat. O hodnotný kultúrny program sa po všetky dni M-SR postaral folklórny súbor Štrbianček. Vyhlasovanie víťazov sa nieslo tak isto v dôstojnom duchu v sobotu v Kultúrnom dome a v nedeľu v amfiteátri na Štrbskom Plese v sprievode hymny SR a oficiálnej znelky. Nechýbala ani tombola pre zúčastnených pretekárov.

   O zdarný priebeh podujatia, ktorý vysoko hodnotili všetci zúčastnení sa postaralo 56 rozhodcov ŠK Štrba a k výbornej atmosfére podujatia prispelo aj nádherné slnečné počasie a trate, ktoré boli technicky na vysokej úrovni. Malým darčekom pre žiacke kategórie boli aj verejné preteky v nedeľu po oficiálnych súťažiach M-SR. Zúčastnilo sa ho spolu 45 chlapcov a dievčat.

   Finančne a materiálne podujatie podporili: Obec Štrba, Fabory Slovakia, s.r.o., Poprad, Tatrapak s.r.o, Štrba, Park Snow Štrbské Pleso, PD Štrba, ITOCA ŠPORT s.r.o., Liptovský Mikuláš, Sport Cool s.r.o., Poprad, FrossTrade, s.r.o., Štrba, Eurookná a dvere Kunaj, PS Urbár Štrba, Hotel Sipox, Tomaš Žampa - Tatrasport ADAM- Starý Smokovec, Energo- mont. Mikula Trnava, Davorín, s.r.o. Nová Lesná , ZOC Max Poprad, Crystal Ski Štrbské Pleso, Štrbák, s.r.o., Dolido s.r.o., Batizovce, N a V s.r.o. Pohorelá,

   Mediálni parneri: Korzár, Podtatranské noviny, TV Štrba

   Zdravotnú starostlivosť zabezpečovala Tatranská horská služba – dobrovoľný zbor Vysoké Tatry.

                                                                                                                                                                 Michal Šerfel, riaditeľ pretekov

 

 

Výsledkové listina 1 Výsledkové listina 2
Výsledkové listina 3

Výsledkové listina 4

Výsledkové listina 5

VIETOR ODVIAL JEDNY SKOKY

Uplynulý víkend sa na Štrbskom Plese uskutočnil už 37. ročník Tatranského pohár v skokoch na lyžiach, súčasťou ktorého pôvodne mali byť 2 súťaže mladých skokanov ako úvodné preteky zimnej série pretekov FIS Cup-u. V sobotu sa preteky na mostíku HS – 100 uskutočnili v plnom rozsahu, v nedeľu ich však Jury musela pre veľmi silný a rýchlo sa meniaci smer vetra zrušiť. Prvoradým bolo totiž hľadisko bezpečnosti pretekárov a takýto vietor by mohol spôsobiť vysoké riziko pádov a následných zranení hneď na úvod sezóny.

     Sobotňajšie preteky však mali bezproblémový priebeh s gradujúcimi výkonmi väčšiny skokanov najmä počas druhého kola súťaže, do ktorého postúpilo 30 najlepších. Títo skákali v opačnom poradí, takže tí najlepší skákali až nakoniec za značného záujmu prítomných divákov. V desiatke najlepších pretekárov sa presadili hlavne Poliaci, ktorí tam mali 4 pretekárov, Slovinci 3 pretekárov, Nemci dvoch a aj naši tam boli zastúpení Tomášom Zmorayom na slušnom 7. mieste v celkovom 57 člennom poli pretekárov z 11 európskych krajín.

     Pôvodne bolo prihlásených až 13 krajín, na posledný moment sa odhlásilo Rakúsko a USA, takže v Tatrách súťažili pretekári z Ruska, Holandska, Rumunska, Bulharska, Bieloruska, Ukrajiny, Nemecka, Poľska, Čiech, Slovenska a Slovinska. Víťazom sa stal Poliak Dawid Kubacki pred Nemcom Marcom Krauspenhaarom a na treťom mieste boli psoločne Slovinec Nejc Frank a Poliak Maciej Kot. Víťaz Kubacki skočil 98 metrov, čo bolo iba jeden meter za platným rekordom mostíka HS – 100 na Štrbskom Plese. Keďže sa druhé preteky neuskutočnili, stal sa aj celkovým víťazom 37. ročníka Tatranského pohára 2008.

     Zaujímavosťou súťaže bola aj skutočnosť, že bývalý výborný československý skokan Jaroslav Sakala priviezol na Štrbské Pleso tentokrát vo funkcii trénera zo sústredenia v poľskom Zakopanom aj družstvo českých dievčat – skokaniek, ktoré si prišli prvýkrát vyskúšať aj mostík na Štrbskom Plese, kde budú mať vo februári 2009 svoju oficiálnu súťaž počas Majstrovstiev sveta juniorov FIS 2009. Počas Tatranského pohára tak skákali ako predskokanky.

     Celkove však preteky možno hodnotiť pozitívne, všetci prítomní tréneri i vedúci družstiev vyjadrili svoju spokojnosť tak so samotnými pretekmi, ako aj pobytom v hoteli FIS na Štrbskom Plese.

                                                                         Peter Chudý

 

O pohár prezidenta ŠKP

11. októbra  2008 sa konal XXII. ročník behu na kolieskových lyžiach o Pohár prezidenta ŠKP. Na 10 km trati do vrchu z Tatranskej Štrby na Štrbské Pleso zvíťazili domáce bežecké jednotky. V kategórii žien Alena Procházková, v kategórii mužov Martin Bajčičák pred Ivanom Bátorym, pričom aj v kategórii žien aj mužov padli traťové rekordy, čo svedčí o výbornej pripravenosti našich pretekárov na zimnú sezónu.
Preteky zorganizoval ŠKP Štrbské Pleso. Na čele orzanizačného výboru bol Vladimír Kriššák.