Dnes je 21.01.2017,
sviatok má Vincent

Symboly obce

Erb obce Štrba

V červenom štíte nad tromi zlatými hviezdami strieborné rameno v striebornom, zlato lemovanom rukáve, držiace súčasne zlatý ondrejský i zlatý latinský kríž.

Obec používala vo svojej symbolike postavu sv. Ondreja prinajmenšom od 16. storočia v ustálenej podobe - teda s ondrejským krížom v pravici. Dominantou v erbe ostáva šikmý kríž, súvisiaci s mučeníckou smrťou sv. Ondreja. Zaujímavé je však spojenie odrejského a latinského kríža, ktoré sú držané vedno, vyvolávajúc pocit súdržnosti. Práve to dodáva erbu Štrby osobitnú silu. Hviezdy v erbe pripomínajú hviezdy z erbov troch rodov vlastniacich Štrbu, a to Svätojánskych, Bánovských a Smerčanských. Červená podkladová farba erbu pripomína martýrsku smrť patróna obce - sv. Ondreja apoštola.

 

Erb miestnej časti Tatranská Štrba

Červeno-zlato šikmo štvrtený štít, preložený zlato-červeno šikmo štvrteným šikmým priebežným krížom - to všetko prekryté zeleným vznášajúcim sa smrekom.

Erb miestnej časti Štrbské Pleso

Štiepený štít, v pravej polovici v modrom poli nad striebornou položenou snehovou vločkou strieborné zvlnené brvno, prevýšené zlatým slnkom striedavých lúčov, ľavá polovica červeno-zlato šikmo štvrtená, preložená zlato-červeno šikmo štvrteným šikmým priebežným krížom.

Vlajka obce Štrba

Vlajka obce je červená so žltým, bielo lemovaným ondrejským krížom. Vlajka má pomer strán 2:3 a je ukončená tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny listu vlajky.

Vlajka miestnej časti Tatranská Štrba

Pozostáva zo siedmich pozdĺžnych pruhov vo farbách červenej, žltej, červenej, zelenej, žltej, červenej a žltej. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.

Vlajka miestnej časti Štrbské Pleso

Pozostáva z ôsmich pozdĺžnych pruhov vo farbách modrej, žltej, bielej, modrej, červenej, žltej, bielej a červenej. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t.j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu.